HAFT KRZYŻYKOWY


  strona główna
 
informacje o hafcie krzyżykowym
 

 

opis haftu krzyżykowego
kurs haftu krzyżykowego
zarządzanie nićmi podczas haftowania
 

 
opis haftu krzyżykowego
 
         Haft krzyżykowy jest ściegiem ozdobnym cieszącym się wielką popularnością. Wzory wyszywane tą techniką są łatwe dla początkujących hafciarek i piękne. A oto kilka wskazówek, aby wyszywane przez nas modele cieszyły długo nasze oczy:

         W przypadku haftu krzyżykowego wzór jest narysowany w formie schematu. Każdemu kolorowi na owym schemacie przyporządkowany jest odpowiedni symbol. Gdy występuje jednakowy symbol na danej powierzchni, zamiast zaznaczać każdą pojedynczą kratkę, otacza się ją linią a następnie na środku występuje symbol danego koloru. Każdej kratce na schemacie odpowiada jeden krzyżyk. Jeżeli nie występuje żaden symbol na kratce oznacza to, że dana powierzchnia nie zostanie pokryta żadnym wzorem haftu.

         Do wykonywania obrazu haftem krzyżykowym używa się zazwyczaj igieł hafciarskich z tępą końcówką. Gdy natomiast mamy materiał o gęstym splocie wyszywa się raczej igłami z ostrymi końcówkami. Igłę powinno wbijać się w materiał pod kątem prostym. Do wyszywania stosuje się różne rozmiary igieł, które muszą być odpowiednio dobrane w zależności od grubości tkaniny i nici. Najczęściej używa się igieł o rozmiarach pomiędzy 18 - 24.

         Do prania gotowych obrazów należy stosować proszki, które nie zawierają żadnych wybielaczy. Istotne jest również dozowanie ilości proszku, które podane jest przez producenta na opakowaniu. Delikatne prace należy prać ręcznie. Należy przestrzegać również odpowiedniej temperatury prania. Po wypraniu należy haftowany wzór wysuszyć lecz nie w miejscu nasłonecznionym.

         Prasowanie gotowego haftu odbywa się przeważnie na lewej stronie, ewentualnie przez wilgotną ścierkę. Należy prasować na miękkiej podkładce, dzięki czemu wyhaftowany wzór nie stanie się płaski. Temperatura prasowania powinna być zgodna z nićmi lub materiałem. Gdy występuje różnica, wybieramy temperaturę niższą.

         Ostatnią i jedną z najważniejszych rzeczy jest oprawianie w ramy. Materiał należy obciągać równo ze wszystkich stron. Brzegi tkaniny podwinąć i podkleić. Wyciąć podkład z kartonu odpowiadający wymiarom i kształtem robótki. Całość włożyć w ramę i z tyłu zamknąć kartonem. Dla wzmocnienia całości obrazu można podkleić podkład z kartonu taśmą do ramy.
 
do góry
 

 
kurs haftu krzyżykowego
 
         Haftowanie ściegiem krzyżykowym nie jest trudne. Dla ogólnego wyglądu naszego haftu najważniejsze jest równomierne i dokładne wykonanie poszczególnych krzyżyków. W tym celu należy napiąć robótkę na tamborku. Wszystkie ściegi kryjące muszą być skierowane w jedną stronę. W tym celu należy przyzwyczaić się do haftowania ściegów podstawowych od strony prawej u góry do lewej u dołu.

Jeżeli haftujemy w rzędach od dołu do góry, należy rozpocząć pierwszy rząd ściegów podstawowych z prawej strony i przechodzić w lewo.
 
Wtedy to rząd ściegów kryjących wykonuje się od strony lewej do prawej.
 
Jeżeli haftujemy z góry do dołu to rząd ściegów podstawowych rozpoczynamy zawsze po lewej stronie.
 
Gdy wykonamy już ściegi kryjące i wykończymy rząd, można poprowadzić igłę prosto w dół do następnego rzędu ściegów.
 
Jeżeli natomiast haftujemy pojedyncze rzędy krzyżyków należy wykonać każdy krzyżyk oddzielnie a następnie przejść do następnego. Dla ściegu podstawowego należy wkłuć igłę po lewej stronie u dołu i następnie poprowadzić ją do prawej strony u góry.
 
Odwrotnie wykonuje się haftowanie pojedynczych rzędów od dołu do góry.
 
Natomiast ukośne rzędy krzyżyków należy haftować w ten sposób, aby pierwszy ścieg kryjący wykonać od strony lewej u dołu do prawej u góry. Krzyżyk wykonać ściegiem kryjącym i poprowadzić igłę do następnego ściegu podstawowego.
 
Również gdy przesuniemy początek rzędu należy po zakończeniu rzędu wkłuć igłę ukośnie w prawo lub lewo na ścieg podstawowy następnego krzyżyka.
 
Jeżeli pomiędzy poszczególnymi krzyżykami pozostawiamy miejsce wolne, nitkę należy poprowadzić ukośnie po lewej stronie naszego haftu.
 
 
do góry
 

 
zarządzanie nićmi podczas haftowania
 
         Główną zasadą jest to, aby wszystkie ściegi łączące na lewej stronie naszego haftu były pionowe. W pierwszym etapie haftowania należy wykonywać jednocześnie ściegi podstawowe i łączące. Połówki ściegów powinny być skierowane zarówno w prawo jak i w lewo. Aby uniknąć powstawania ściegów ukośnych na tylnej stronie, należy w początkowym etapie opuścić niektóre krzyżyki. Nierówności te zostaną uzupełnione w następnym etapie. Ściegi podstawowe zostaną pokryte ściegami kryjącymi, a ściegi kryjące podstawowymi. W tym właśnie celu należy poprowadzić igłę pod wyszytym wcześniej ściegiem kryjącym. W przypadku krzyżyków, które nie łączą się bezpośrednio z innymi nie da się uniknąć ukośnych ściegów łączących.
 
do góry

  informacje o hafcie
  krzyżykowym

  o autorze

  napisz do mnie

Dokonaj wyboru kategorii:
  dzban
  amorki
  dama
  afryka
  religijne
  konie
  ptaki
  motyle
  kwiaty
  różne
  lampy z bursztynuCopyright © 2001 by Kadan - All Rights Reserved